Gdzie kupić domenę i serwer pod stronę internetową?

Gdzie kupić domenę i serwer pod stronę internetową?

Żeby Twoja strona mogła zaistnieć w internecie musisz mieć dla niej odpowiednie mieszkanie, czyli wydajny, szybki i tani serwer. Z kolei żeby ktoś mógł znaleźć w internecie Twoją stronę musisz posiadać adres jej zamieszkania, czyli tanią domenę. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie: „Gdzie kupić domenę i serwer pod stronę internetową?”

Już ponad 15 lat prowadzę w internecie mniejsze lub większe serwisy internetowe. Wielokrotnie już musiałem zmagać się z pytaniem gdzie kupić domenę i serwer pod stronę internetową. Miałem też okazję zweryfikować jakimi kryteriami trzeba się kierować decydując o wyborze dostawcy serwera czy rejestratora domen. Wybór nie jest łatwy, bo firm hostingowych wyrosło jak grzybów po deszczu. Jednymi z najczęściej opisywanymi w recenzjach na forach i blogach są te największe, czyli: home.pl, nazwa.pl oraz ovh.pl.

Gdzie kupić serwer pod stronę internetową? Na co zwracać uwagę?

 1. Brak limitu transferu. Nigdy nie wiesz ile zużyjesz transferu w miesiącu czy też w roku. W przypadku domen, firmy chwalą się niską ceną za rejestracje i pierwszy rok utrzymania. Jednakże koszty utrzymania w kolejnych latach są już wysokie. Podobnie w przypadku serwerów, firmy chwalą się dobrymi parametrami za niską opłatą abonamentową, ograniczając jednocześnie transfer wychodzący: miesięczny lub roczny.
 2. Wysokość abonamentu w stosunku do otrzymanych parametrów. Wiadomo, że budżet jest ograniczony, a im większa liczba procesorów i ilość pamięci tym lepiej. Należy zwrócić też uwagę czy nie jest pobierana dodatkowo jakaś opłata, np. instalacyjna.
 3. Kontakt z obsługą musi był łatwy, szybki i przyjemny, ale przede wszystkim skuteczny.
 4. Sprawny i najlepiej darmowy backup, który w razie awarii lub utraty danych pozwoli na przywrócenie systemu do stanu pierwotnego.
 5. Szybkość działania serwera (przepustowość i pingi). Najlepiej żeby serwer był zlokalizowany w Polsce.
 6. Bezawaryjność? Nie ma serwerów bezawaryjnych, bo nie ma bezawaryjnych podzespołów komputerowych, dlatego bardziej patrz na punkt 3 i 4.
 7. Serwer i domenę pod stronę internetową możesz kupić w dwóch różnych i niezależnych firmach.

Ja korzystam z usługi serwer VPS w webh.pl z wielu powodów:

Serwer VPS KVM Standard
Serwer VPS KVM Standard
 1. Serwer VPS w webh.pl jest bardzo tani biorąc pod uwagę otrzymywane parametry.
 2. Na przykład na dzień 02.02.2019 serwer KVM Standard jest dostępny w niskiej cenie 60 zł brutto miesięcznie. Cenę można obniżyć nawet do 36 zł brutto. Serwer zawiera: 4 vCPU Intel Xeon E5 i aż 8 GB pamięci RAM. W pakiecie jest też 80 GB powierzchni SSD i brak limitów transferu.
 3. Szybki i łatwy kontakt zarówno przez zgłoszenia w panelu systemu, jak również poprzez chat na stronie.
 4. Unikalny system kopii dla serwerów KVM z SSD. Kopie tworzone co 1h w bieżącym dniu, oraz co 6 godzin dla 14 dni wstecz.
 5. Programy rabatowe: płatność roczna – 10% taniej, powyżej 2 aktywnych usług – 10% taniej, czas aktywności usługi powyżej 1 roku – 20% taniej. Razem zyskujemy duży upust w stosunku do ceny początkowej.
 6. Black Friday, Cyber Monday to kolejne w webh.pl okazje do zakupu najtańszych w sieci usług serwerowych. Dzięki Black Friday kupiłem serwer o parametrach dwukrotnie lepszych (ilość procesorów, ilość pamięci, wielkość dysku SSD) od wcześniej używanego. Cena była taka sama, jaką musiałbym zapłacić za odnowienie poprzedniego serwera.
 7. Dodatkowo wpisując kod PROMO56 przy zakupie nowego serwera otrzymasz 20 % rabatu na pierwszą płatność.

Gdzie kupić domenę internetową pod stronę? Na co zwracać uwagę?

 1. Najlepiej kupić domenę z rozszerzeniem .pl jeśli odwiedzający naszą stronę będą z Polski, lub .com jeśli strona będzie miała zasięg globalny.
 2. Nie można koncentrować uwagi na sformułowaniach typu: rozdajemy domeny za 0 zł, promocja domena .pl za 0 zł, itd. itp. Należy przede wszystkim sprawdzić ile kosztuje utrzymanie domeny w kolejnych latach (tzw. : odnowienie), a nie rejestracja i utrzymanie przez pierwszy rok.
 3. Domenę i serwer pod stronę internetową możesz kupić tak jak ja u dwóch różnych operatorów. Domenę łatwo przekierujesz na serwer kupiony w innym miejscu podając numer IP tego serwera w rekordzie A podczas konfiguracji DNS-ów.

Ja kupuję i utrzymuję domeny w ovh.pl, ponieważ jest tanio.

Kolejne lata utrzymania jednej domeny .pl to koszt ok. 50 zł brutto na 1 rok. W przypadku 10 domen, daje to w sumie i tak koszt 500 zł rocznie, czyli tyle co koszt serwera. Gorzej jeśli wybierzemy rejestratora domen, który ofiaruje nam 10 domen za 0 zł na rok. Po tym czasie odnowienie może już kosztować 100 zł za sztukę na rok. W sumie da to wydatek rzędu 1 000 zł rocznie. Dlatego tak ważne w przypadku zakupu domen jest sprawdzanie jaka jest cena za kolejne lata odnowienia domeny.

W ovh.pl dostajemy też różne ciekawe opcje dodatkowe:

 • DNSSEC mechanizm zabezpieczający i uwierzytelniający odpowiedzi DNS. Bezpłatnie.
 • DNS Anycast przyspiesza działanie klasycznych serwerów DNS. Serwery DNS są rozproszone po świecie. Dzięki temu w każdym miejscu na świecie czas odpowiedzi jest bardzo krótki podczas pierwszego odpytywania strony WWW. Usługa lekko płatna 🙂
 • E-mail jeśli nie kupimy domeny z serwerem, to możemy wykupić potem dla domeny pakiet, np.: MX PLAN. W wersji dla 5 maili kosztuje ok. 25 zł brutto jednorazowo. Zyskujemy 5 adresów e-mailowych o rozmiarach do 5 GB, 1000 autoresponderów, 2000 przekierowań. Nie musimy w ten sposób instalować na naszej maszynie serwera pocztowego. To wymagałoby poświęcenia wiele czasu i przestudiowania wielu podręczników. Jeśli nie chcielibyśmy aby ktoś przez pocztę włamał się do naszej maszyny serowej i przejął nad nią kontrolę.

Mam nadzieję, że pomogłem ci tym wpisem w odpowiedzi na pytanie gdzie kupić domenę i serwer pod stronę internetową. Przede wszystkim wiesz już czym kierować się przy podejmowaniu takiej decyzji.